By

Také byste rádi měli nejodolnější mobil světa?

Sonim XP1 a mladší nadupanější XP3 enduro 

Není to příliš dlouho, co se i u nás na trhu s mobilními telefony objevila nová značka Sonim. Specializuje se na extrémně odolné, nerozbitné a vodotěsné telefony, na které zároveň poskytuje naprosto unikátní typ záruky – bezdpodmínečnou tříletou záruční dobu. Dnes vám představíme model Sonim XP3 a XP1.

Představení těchto zajímavých věciček rozdělím na jakési čtyři části. V první představím Sonim a popíšu společné vlastnosti obou modelů, ve druhé čím se liší XP3 od XP1, a na závěr první zkušenosti a názory naší partičky, která je testuje. Co se týká outdooru a čtenářů, kteří toto budou nejspíš číst, hlavním rozdílem mezi XP1 a XP3 je, že XP3 je úplně vodotěsný (norma IP67), zatímco XP1 pouze voděodolný (norma IP52).

Představení
Sonim je původem americká společnost specializující se na průmyslové a outdoorové mobilní technologie. Díky poskytování tříleté bezpodmínečné záruky je to jediný výrobce mobilů, který říká „tady těm telefonum věřim, opravdu ho jentak něco nezničí“.

Sonim chemická odolnost
Protože bezpodmínečnost záruky znamená, že když se Vám mobil do tří let od koupě rozbije, a to JAKKOLI (i mechanicky a vaší vinou) dostanete bez jakýchkoli dalších otázek nový kus. Prakticky to znamená, že na prvním kousku můžete v podstatě otestovat, co telefon vydrží. Oba telefony jsou určeny pro hrubé zacházení a ty nejdrsnější podmínky.

Podle toho i vypadají. Takže dámě do kabelky se úplně nehodí, ale do kapsy se bez problémů vejdou oba dva. Oba jsou v ČR k sehnání v černožluté a černé barvě.

Funkcemi rozhodně neoplývají, výrobce vsadil spíš na praktické využití, než kupy různých vychytávek. V obou modelech je bluetooth.

Oba jsou triální, tedy podporují jak u nás klasická pásma 900 a 1800 Mhz, tak i 1900Mhz. A oba se nabíjí přes USB, což je celkem výhoda, protože tento konektor začíná byt celkem chytrým a rozšířeným standartem.

Sonim odolný kryt displeje
Oba mobily mají interní paměť na 500 telefonních čísel a až na 1000 sms. LCD displej s rozlišením 128 na 160px (7 řádků) má dnes již „pouhých“ 65 000 barev. K tomu pár základních funkcí, jako je jednoduchý kalendář, stopky, kalkulačka, budík… Co se týká výbavy a funkcí, ničím extra navíc telefon neoslní.

Ale vzhledem k určení mobilu – nezničitelný, odolný – to naprosto dostačuje. Čím víc funkcí, tím víc možností poruchy. Rádio, foťák a bohužel i MP3 přehrávač byste tu hledali marně. Oba telefony jsou připravené na využívání služby PPT (pusch to talk) – tedy vysílačky, bohužel v ČR tuto službu zatím žádný operátor nenabízí, pouze přes datové přenosy.

Sonim odolný proti nečistotám a prachu
Především v hlučném prostředí jistě oceníte nadstandartní hlasitost reproduktorů jak na volání, tak i na vyzvánění. To, co se chtělo od mobilů, když začínaly, tedy volat a posílat smsky, Sonimy zvládají bez problémů. Tlačítka jsou dostatečně velká a tuhá i na psaní v rukavicích, ale i psaní bez rukavic je příjemné a pohodlné.

Jen si chvíli budete zvykat, že nelze vypnout T9 nějak centrálně, takže ji musíte vypínat vždy když začnete psát zprávu k tomu určeným tlačítkem. Také pokud jste zvyklí datlovat rychle, na Sonimech budete asi o chlup pomalejší. Ale není to nic, naco by se nedalo zvyknout.

Co je hodně důležité a neobvyklé, je výdrž baterií telefonů. Ta je perfketní, já osobně XP3 dobíjím nejdřív po týdnu používání, spíš později (bez vypínání, poměrně často hledá signál vzhledem k tomu, že se touto dobou pohybujeme po Novém Zélandu a tady rozhodně nějaké 100%ní pokrytí nikdo nehrotí). Baterka a výdrž má hodně velké bezvýznamné plus.

1 (1)

Sonim telpotní odolnost
Z uživatelského pohledu oba telefony jsou odolné vůči pádu, jsou pogumované, odolné vůči vysokám i nízkým teplotám, mají speciální tuhou kostru a krytý displej odolný proti poškrábání. Z pohledu výrobce a detailistů se tyto parametry liší čísly a konkrétními normami, které splňují nebo nesplňují.

Ale tyto informace najdete v tabulkách podrobných parametrů o každém mobilu. Z praktických testů oba telefony zvládnou přejetí autem, pád na zem, do písku, do sněhu…a na pouzdrech ani hrubé používání není téměř vůbec poznat.

Odlišnosti mezi XP1 a XP3

Sonim vodotěsný mobil
První a největší rozdíl mezi XP1 a XP3 je v již zmiňované vodotěsnosti. Alespoň pro nás pro vodáky je toto celkem prioritní 🙂 Podmínkou je dobře uzavřená gumová krytka konektorů. Dokonce i když se dostane voda do telefonu, stačí ho vysušit a nemělo by to zanechat žádné následky.

XP1 je zato o něco menší a drobnější. Z praktických funkcí a vlastností XP3 má navíc také LED svítilnu, která je podle mě super praktická, protože než najdu baterku nebo čelovku…telefon mám vždy u sebe. XP3 kromě vodotěsnosti nabízí také chemickou odolnost proti saponátům, olejům a dalším chemikáliím.

XP1 je pouze voděodolný, s lehčí koupačkou by si však měl taky poradit (zatím jsme nezkoušeli).

Co na závěr?

Sonim světlo
Oba dva telefony jsou jinačí, než je většina uživatelů zvyklých. Chvilku si na něj člověk zvyká, ale oba mobily přesně plní to, co slibují, nic míň, nic víc. Tedy nic víc co se týká funkcí a možností přizpůsobit si telefon k obrazu svému. Co se týká odolnosti, tak tam zvládají oba modely výrazně více, než slibuje výrobce.

Kde určitě může výrobce ladit a zlepšovat bez velkých nákladů je právě software telefonů a možnosti uživatelského nastavení. Dobrá zpráva je, že nástupcem XP3 enduro je XP3 Quest (již v prodeji), který má ještě navíc GPS přijímač, což je jedna z věcí, která nám na telefonu do přírody chyběla.

Druhá věc, kterou osobně postrádám, je MP3 přehrávač, který se hodí do auta na dlouhé cesty a na který jsem si na svém mobilu celkem hodně zvykl. XP1 je nyní k sehnání za necelých 6000kč a dražší a nadupanější XP3 za 8000kč.
__________
A na závěr naprosto aktuální zpráva, do české distribuce dorazil nový model XP2 Spirit, který má vše a ještě víc, než píšu, že telefonům chybí – MP3 přehrávač, rádio, foťák, slot na micro SDHC karty a podporuje rychlá data. Snad Vám ho budeme moci brzy představit více. Bližší info na webu www.sonimxp2.cz, jeho cena je stanovena na 11000kč